piątek, 26 kwietnia 2013

Fiołek


W Polsce zapachy jednokwiatowe bywają traktowane z dużą nieufnością. Wiele osób o niewyrobionych nosach uważa, że są zbyt jednoznaczne i pospolite, trochę infantylne i mogą źle wpływać na ich wizerunek. I choć nie pachną one dobrze ze stylem lansowanym przez takich projektantów jak Roberto Cavalli, to doskonale współbrzmią z klasycznym kostiumem, małą czarna i apaszką Hermesa, podkreślając silną osobowość i wyrafinowany gust. Stają się wówczas intrygujące i tajemnicze.
Wykreowanie wybitnych perfum jednokwiatowych bywa dużą sztuka. Nie ze wszystkich kwiatów uzyskuje się bowiem olejki eteryczne. Zapach konwalii, bzu czy lilii odtwarza się mieszając ze sobą lub modyfikując różne łatwiej dostępne substancje zapachowe np. wyciąg z kłącza irysa lub aldehydy. Do tej grupy kwiatów należy również fiołek. W perfumiarstwie wykorzystuje się wyciąg z jego liści, który nadaje perfumom świeży, zielony, nieco cierpki zapach. Pachnidła jakie odwołują się do woni jego płatków, pachną zupełnie inaczej – kwiatowo wiosennie i beztrosko. Jest w nich słodycz i odrobinę smakowej rozkoszy. Jak mało co pasuja do kreacji i dodatków w popularnym kolorze fioletowym.

Violetta Penhaligons – z początku może wydawać się zbyt piżmowy, jednak po kilku minutach na pierwszy plan wysuwa się dyskretny i powabny aromat fiołkowo – kwiatowy uszlachetniony nutą cedru, który uzupełnia silna woń drzewa sandałowego. Pachnidło nienarzucajace się lecz posiadające dość silną osobowość. Zmysłowe i powabne, lecz równocześnie trochę onieśmielające. Odpowiednie do pracy i na intymną kolacje we dwoje. Stworzone dla kobiet pewnych siebie o dużym poczuciu własnej wartości. 

Verte Violette – L'Artisan Parfumeur – pachnie fiołkowo, kwiatowo, trochę zielono, jak bukiecik kwiatów i świeżych liści zerwanych na wiosennym spacerze. Jest przyjazny, optymistyczny, dodaje energii, lecz jednocześnie pozostaje bardzo elegancki. Dobrze pachnie wiosna i latem. W dzień emanuje młodzieńczym urokiem wieczorem staje się nieco bardziej zmysłowy. Odpowiedni dla kobiet młodych duchem , które lubią swoją energią entuzjazmem zrażać innych.

La Violette – Annick Goutal – pachnie jak prawdziwe rosnące w ogrodzie czy przydrożnym rowie fiołki. Pachnidło niezwykle przyciągające i intrygujące. Zmysłowe lecz równocześnie niewinne, pełne wdzięku i poczucia humoru. Zapach rozpoznawalny i niepowtarzalny. Można go nosić zarówno do letniej sukienki, jaki do eleganckiego kostiumu. W zależności od sytuacji może podkreślać młodzieńczy urok lub budzić dystans. Odpowiedni dla kobiet, które od czasu do czasu lubią być w centrum uwagi, pragną być dostrzegane i doceniane.  
zdj. www.fragrantica.com
Grey Flanel Geofrey'a Beene, męska woda toaletowa, która już blisko 40 lat temu emanowała nutami kwiatowymi. Amerykańskiemu kreatorowi mody, udało się wylansować zapach z łączący sprzeczności, z wyraźnie wyczuwalną nuta fiołka, a mimo to nie tracący męskiego charakteru. 


zdj. www.fragrantica.com

VV for Men Roberto Verino – dziś pachnidła mężczyzn bardzo często zawierają nuty, które przez wiele lat uważane były za typowo kobiece. VV pachnie fiołkiem, jaśminem, różą i heliotropem. Męskości dodaje aromat przypraw korzennych i nuty drzewne. Pachnidło zmysłowe i uwodzicielskie. Dobrze pachnie wieczorem

Niektóre zapachy dla kobiet z silnym akcentem fiołkowym:
Charles Brosseau Violette Menthe
Violet Blonde Tom Ford
Paris Balenciaga
Jil Sander Style
Insolence Guerlain
Trussardi Jeans

A tu linki do ciekawych tekstów o perfumach fiołkowych:
Nie Muzyczna Pięciolinia tutaj
Zapachowa Magia tutaj a także drugi tekst o fiołkowych pachnidłach

1 komentarz: