Jeszcze kilka lat temu zapach lawendy był traktowany przez perfumiarzy z dużym dystansem. Wynikało to przede wszystkim z tego, że zapach ten kojarzył się dużej części odbiorców ze środkami czystości. Ziołowo - kwiatowy zapach lawendy był bowiem w pewnym okresie ulubionym aromatem producentów chemii gospodarczej szczególnie z Niemiec.
Only a few years ago, the fragrance of lavender was treated by perfume-makers from a distance. That is because that smell was often compared to by a large part of consumers with cleaning producs. The flowery-herbish smell of lavender was used in a certain time the favorite aroma of cleaning products, especially in Germany.
Lavender Floris z 1830 roku, zdj. www.fragrantica.com |
Tradycyjne lawendowe perfumy można było wtedy kupić głównie w Wielkiej Brytanii. Jak na przykład Lavender firmy Floris, obecny na rynku od XIX wieku, czy English Lavender Yardley, dużo tańszy i trochę młodszy, bo z 1913 roku, ale za to bardzo ceniony i ciągle dostępny w Polsce.
English Lavender Yardley zdj. www.fragrantica.com |
zdj. www.fragonard.com |
Lawenda jest za to obecna nieprzerwanie w większości męskich zapachów. Od mało znanego w Polsce wielkiego klasyka europejskiego Mouchoir de Monsieur Guerlaina z 1905 roku po powszechnie znane i rozpoznawalne współczesne wody takie jak Le Male Jeana Paula Gaultiera, u nas nazywana "marynarzykiem", przez Cool Water Davidoffa, aż po Fahrenheita Diora. W tych perfumach lawenda jest jednak praktycznie niewyczuwalnym, choć ważnym składnikiem akordu fougere nadającego perfumom męskim wyrazistego dominującego charakteru.
Mouchoir de Monsieur Gueralin, zdj. www.guerlain.com |
Na początku dwudziestego pierwszego wieku nastąpił wielki powrót prostych zapachów tzw. jednokwiatowych, czy raczej "jednonutowych". Właśnie wtedy jeden z najważniejszych producentów zapachów, firma Guerlain, wprowadził na rynek szereg wód toaletowych z jednym dominującym składnikiem zapachowym pod nazwa Aqua Allegoria. Były wiec wody grejpfrutowe, różane, madarynkowe. Pojawiła się także woda lawendowa pod nazwa Lavande Velours.
zdj. www.fragrantica.com |
W ostatnim czasie można zaobserwować prawdziwy renesans wód lawendowych i pachnideł z dość duża domieszką lawendy. Zbiegło się to z docenieniem przez kreatorów mody koloru fioletowego.
Lavandula z 2002 roku sygnowana przez bardzo stara i renomowana firmę Penhaligon to uniseksowy zapach dostępny także w Polsce w sieci perfumerii Missala.
zdj. www.fragrantica.com |
Ten dystrybutor ma w swojej ofercie więcej lawendowych zapachów sygnowanych przez niszowych mabitnych twórców perfum jak chocby Lorenzo Villoresi, który wykreowal w 1996 roku zapach Wild Lavender.
Wild Lavender zdj. www.perfumeriaquality.pl |
zdj. www.fragrantica. com |
Ze średniej półki Pur Desir de Lavande Yves Rocher.
Lavande L'Occitane, okreslany jako zapachem najbliższy lawendzie angustifolia
Dla nowego pokolenia, wychowanego na syntetycznych aromatach leśnych, morskich i owocowych jet to zapach niezwykle oryginalny i kojarzący się choćby z wakacyjnymi wspomnieniami z południa Francji czy Chorwacji.
A tu link z katalogiem zapachów lawendowych klik
Dystrybutor niszowych perfum Missala
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz