poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Zapach luksusuPrzez lata za perfumy symbolizujące luksus i bogactwo uważano zapachy, które dobrze komponowały się z futrami – pachnidła ciepłe, orientalne, z silnie zaakcentowanymi nutami zwierzęcymi i skórzanymi. Od tej reguły zdarzały się wyjątki. W okresie międzywojennym zapachem podkreślającym bogactwo użytkownika były kwiatowe perfumy Joy Jeana Patou, które, ze względu na dużą zawartość naturalnych olejków zapachowych, reklamowane były jako najdroższe perfumy świata. W Związku Radzieckim synonimem luksusu było trudno dostępne kwiatowe pachnidło „Pani Walewska”, zaś w Polsce w latach dziewięćdziesiątych za najbardziej szykowne, podkreślające wysoki status społeczny uznawano wodno-kwiatowe zapachy Miyake i Armaniego oraz drzewno-balsamicznego Fahrenheita Diora, które były jednymi z pierwszych szeroko reklamowanych pachnideł z wyższej półki w naszym kraju.
Co ciekawe, ludzie z pierwszych stron gazet, którzy mają ogromny wpływ na trendy w światowej modzie, unikają zapachów kojarzonych z luksusem. Często ich perfumy zaskakują skromnością i staromodnym urokiem. Królowa ludzkich serc księżna Diana używała konwaliowego Diorissimo Diora i Bluebell Penhaligonsa, królowa modelek Kate Moss, choć reklamowała zapachy różnych firm, swój wizerunek budowała przy pomocy klasycznego kwiatowo-pudrowego L'Heure Bleu Guerlaina i... Bluebell.
Perfumy w przeciwieństwie do drogich samochodów mogą pokazać nie tylko stan portfela, lecz także bogactwo i głębię osobowości.
La Panthere Cartier - zapachy sygnowane przez jubilerów, jak choćby Bulgari, Chopard, czy Van Cleef & Arpels, zawsze mają swój charakter i ponadczasowy styl, nawet jeśli nawiązują do aktualnych trendów. Także najnowszy zapach Cartiera, choć odwołuje się do obecnego ciągle na rynku, klasycznego kwiatowego Panthere de Cartier z  1986, jest zupełnie innym zapachem, owocowym zawierającym m.in.  nuty truskawki i rababaru. Określany jest jako modern chypre, czyli nowoczesny szypr, czym wpisuje się w rodzinę zapachów takich jak Miss Dior Cherie czy Coco Mademoiselle.

Collection Cambon Chanel – luksusowe perfumy to nie tylko zapach, to także jego opakowanie. Colekcja Cambon to zestaw – flakonik perfum w kształcie szminki i pomander w kształcie puderniczki z lusterkiem w którym umieszczono pachnidło w postaci kremu (solid parfume). Kompozycja zapachowa jest zmodyfikowaną wersją pachnidła Coco Mademoiselle – bardziej wyrazistą, intensywną z nieco silniej zaakcentowanymi nutami kwiatowymi. Nazwa zestawu nawiązuje siedziby domu mody Chanel, gdzie znajdował się butik, pracownia i prywatny apartament Coco Chanel. 

 

Bluebell – pachnidło angielskiej firmy Penhaligons jest obecne na rynku od ponad 30 lat. Uznawane jest za jeden z najbardziej angielskich zapachów, jakie kiedykolwiek powstały. Kompozycję stworzono wokół nuty dzwoneczka – rośliny, którą często można napotkać podróżując po Wyspach Brytyjskich (jej woń pojawia się w popularnym zapachu Light Blue Dolce & Gabbany). Zapach skromny, elegancki i przyjazny, lecz jednocześnie intrygujący i trochę tajemniczy. Pachnie kwiatowo, trochę zielono i drzewnie, w tle pojawiają się delikatne nuty korzenne goździków i cynamonu. Zapach uniwersalny. Dobrze pachnie w lecie i w dzień. Odpowiedni dla kobiet o wysokim poczuciu własnej wartości. 
 


Le Petit Prince – uniseksowy zapach dla małych elegantów. W wersji bezalkoholowej przeznaczony dla dzieci w wieku do trzech lat, dla nieco starszych dostępne jest pachnidło na bazie alkoholu. Pachnie cytrusami, konwalią i frezją, uszlachetniają je wonie drewna – cedru i dębu. Pierwszy krok w stronę wyrafinowanych i luksusowych perfum. 
 Tom Ford Private Blend - coraz częściej pojawiają się serie pachnideł  sygnowane nazwiskiem twórcy, określane jako jego własna prywatna kolekcja. Zwykle sprzedawane są  w identycznych lub zbliżonych stylistką minimalistycznych flakonach, a kompozycje zapachowe często idą pod prąd trendom i nawiązują do klasycznych zapachów rodem  ze starej szkoły perfumiarskiej. Stworzył taką Armani (Armani Prive), Serge Lutens oraz Tom Ford. Black Orchid to zapach z 2006, który zapoczątkował serię kilkudziesięciu pachnideł wykreowaną pod osobistym nadzorem kreatora mody. Zapach określany jako orientalno szyprowy jest ponadczasowy, bardzo wyszukany , zawiesisty i ciężki. Zawierajacy nuty kwiatowe, drzewne, kadzidlane, uwspólczesniony nutami czekolady i paczuli. Innym zapchem z tej lini jest opisywany w innym poście Lys Fume klik
Amouage Jubilation 25 Woman – stworzony na 25 rocznicę powstania firmy Amouage zapach pachnie żywicami i kadzidłem wymieszanymi z wonią róży. Jest niezwykły i niepowtarzalny. Wyrazisty i niemal prowokacyjnie zmysłowy. Przeznaczony dla kobiet o dużym poczuciu indywidualności i wysokiej pozycji materialnej – zapach należy do najwyższej półki cenowej. Najlepiej pachnie wieczorem i w chłodne dni.


Amouage Jubilation XXV Man – łączy w sobie słodycz i cierpkość - pachnie kadzidłem, przyprawami korzennymi, drewnem, mchem i miodem. Zapach intrygujący i niepowtarzalny. Silny i jednocześnie łagodny, a przy tym bardzo zmysłowy. Odpowiedni dla pewnych siebie mężczyzn, którzy nie lubią być szufladkowani.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz