niedziela, 27 grudnia 2015

Co znalazłam pod choinką


W tym roku pod choinką czekał na mnie dzwoneczek. Niebieski dzwoneczek Penhaligons'a - angielskiej marki z długą historią i piękną tradycją.

niedziela, 20 grudnia 2015

Old Spice Hit czy Kit


Old Spice to perfumy które sa z nami od blisko 80 lat. Wprowadziła je na rynek w 1938 roku amerykańska firma Shulton. Rok wcześniej do sprzedaży trafiła damska wersja tych perfum, które były dużym sukcesem rynkowym. Dziś tych pefum juz nie ma natomiat Old Spice dla mężczyzn ciagle ma się dobrze.

czwartek, 17 grudnia 2015

Kilkanaście cynamonowych perfum dla kobiet


Zima to doskonały czas na cieszenie się perfumami orientalnymi. Dodatkowo okres okołoświąteczny jest idealny dla tych nuta cynamonu. Najslynniejsze perfumy z takim akordem to m.in.  Shalimar, Obsession czy Cinnabar.

sobota, 5 grudnia 2015

Dekadencja pachnie śliwkami?


Kiedy w 2001 roku amerykański kreator mody Marc Jacobs wkroczył do świata perfum, nic nie wskazywało na to, że stanie się tak liczącym się w tej trudnej branży graczem. Jego pierwsze perfumy - Marc Jacobs for women wprawdzie wpisywały się wprawdzie w modne trendy pefum tuberozowych, jednak minimalistyczny flakon i estyka opakowania sugerowała, ze będzie podążał wygodna drogą bezpiecznych kreacji.  Wszystko zmieniło się w 2007 roku kiedy na rynku pojawiła się przewrotna Daisy, która wcale nie pachniała stokrotkami (na szczęście), ale drewnem i białymi kwiatami. Moim skromnym zdaniem gigantyczny sukces tych perfum to zasługa głównie  flakonu, który pokochały wszystkie osoby młode, także te młode duchem. Podobnie bylo z Lolą oraz Dot.

sobota, 28 listopada 2015

5 cynamonowych i ocieplających perfum dla meżczyzn


Orientalne perfumy z nutką cynamonu są idealne na tę chłodną porę roku. Dają wrażenie ciepła, a ich wyrazisty słodki i ciepły akord zimą nie jest uciążliwy jak latem. Stosowane z umiarem mogą być miłym akcentem na chłodne dni nie tylko dla nas, ale także dla otaczających nas ludzi.

wtorek, 24 listopada 2015

5 bezpiecznych i ładnych perfum dla mężczyzn


Perfumy ładne i dyskretne łatwo zlekceważyć, bo nie uwodzą od pierwszego powąchania, tak jak to zdarza się modnym u nas i bardzo popularnym perfumom wyrazistym i otulającym jak Fahrenheit, Le Male czy ostatnio 1 million. Bywa, ze w pierwszej chwili wydają się nijakie i bez osobowości. Warto jednak dać im szansę, bo w miarę obcowania z nimi odkrywamy  ich bogactwo i głębię. Doskonale sprawdzają się w sytuacjach, kiedy nie warto zaznaczać perfumami swojej obecności i lepiej pozostać na drugim planie.

środa, 11 listopada 2015

poniedziałek, 9 listopada 2015

Pięć kultowych perfum na chłodną jesień




Mój autorski wybór kultowych perfum na chłodną jesień. Nie są to wyłacznie modne nowości, ale głownie ponadczasowe wyraziste i niepokorne perfumy.

piątek, 6 listopada 2015

Euphoria Calvin Klein (2005) EDP


W 2005 roku Euphoria Calvina Kleina trafiła do perfumerii. Bardzo szybko znalazła się w czołówce rankingów sprzedaży i pozostała tam po dziś dzień, choc to w sumie nic nowego, bo Calvin Klein znany jest z produkcji  hitów perfumeryjnych.

poniedziałek, 2 listopada 2015

Halloween Jesus del Pozo







Od blisko dwudziestu lat są obecne na rynku oryginalne i tajemnicze perfumy Halloween sygnowane przez hiszpańskiego artystę Jesusa del Pozo. Od samego początku przykuwały uwagę niezwykłą kampanią reklamowa, oryginalna kompozycją zapachową, jak i samą nazwą.

poniedziałek, 12 października 2015

L'Heure Bleue Gueralina w hołdzie substacji niedozwolonej, czyli absyntowi


Ponad 100 lat temu Jacques Guerlain zrobił perfumy, o których można powiedzieć, że powstały dzięki nielegalnej substancji. L'Heure Bleue nazwą nawiązuje do malarstwa impresjonistycznego, a składem (anyż w nucie głowy) do cieszącego się złą sławą absyntu, uważanego za substancję halucynogenna i nadzwyczaj uzależniającą. Dzisiaj coraz głośniej mówi się tym,  że za złą  sławą absyntu stał spisek producentów wina, którzy tracili sporo pieniedzy z powodu niezwyklej popularności "zielonej godziny" zwanej też częściej "zieloną wróżką".

piątek, 18 września 2015

Skąd sie wzięły owoce w perfumach?




Na rynku dominują perfumy owocowe. To jest trend stosunkowo świeży. Wcześniej dodawane były sporadycznie i okazjonalnie. Zrobiłam o tym filmik na YT.

środa, 16 września 2015

Flakony z mojej pólki - zielonym motywem



Na YT jest dostępny kolejny filmik o perfumach z mojej kolekcji tym razem zaprezentowałam perfumy z zielonym motywem. Poniżej zdjecia omawianych flakonów:

czwartek, 20 sierpnia 2015

Jak pachnie Mały Książę?


Zanim zaleje nas fala gadżetów związanych z tą hollywoodzką produkcją, zanim ruszy machina do zarabiania pieniędzy i podobiznę Małego Księcia znajdziemy na kubeczkach, jogurcie czy odzieży warto pamiętać, ze już w 2000 roku powstały perfumy Le Petit Prince.

czwartek, 13 sierpnia 2015

Miętowa manipulacja / Mint manipulation



Trudno dokładnie wskazać, kiedy ulegliśmy miętowej manipulacji. Dziś jest obecna w wielu męskich perfumach. Jednak nie zawsze tak było. Próżno  szukać  nut miętowych w klasykach Guerlaina,  które idealnie oddają ducha perfumiastwa  minionych dekad. 
It is hard to exactly point out when we got manipulated by mint. Today it is present in many perfumes for men, although that wasn't always the case. You'll have a hard time looking for mint notes in Guerlain's classics, that perfectly give away the spirit of decades past.

środa, 12 sierpnia 2015

Kompot w perfumach

Zdjęcie www.skleppieknydom.pl


Kilka dni temu pewna miłośniczka perfum owocowych zaprotestowała na określanie jej ulubionej rodziny zapachowej mianem kompotów. Wyjaśniam więc, że  to nie ja wymyśliłam to słowo.

środa, 29 lipca 2015

Memy o perfumach


Mem to zupełnie nowy gatunek, w dziedzinie komunikacji, który pojawił się wraz z internetem. Dotyczy najczęściej spraw bieżących, takich jak polityka, ale często też piętnuje nasze wady. Kiedy twórcy memów zainteresują się jakimś tematem czy wydarzeniem to znak nobilitacji, ważkości.

środa, 22 lipca 2015

Perfumy – czym naprawdę pachniemy


W czasach, kiedy coraz więcej osób wyznaje zdrowy tryb życia, warto zastanowić się, czy współczesne perfumy mogą być częścią ekologicznego świata.
Kiedy chcemy sprawdzić co nanosimy na skórę pierwsze zaskoczenie – na opakowaniu pachnideł na próżno szukać nazw substancji, które zostały wykorzystane w sporządzeniu kompozycji zapachowej. Z jednej strony trudno się temu dziwić – mieszanina zapachowa składa się czasem z kilkuset substancji. Do każdego flakonika należałoby więc dołączyć niewielką książeczkę zawierającą ich listę. Czy jest ona potrzebna zwykłemu użytkownikowi perfum? Trzeba też zrozumieć producenta, że nie chce się dzielić tajemnicami swoich przebojów i ułatwiać pracę naśladowcom i plagiatorom....

niedziela, 19 lipca 2015

Dwadzieścia lat minęło...


Naprawdę mogę powiedzieć, że dwadzieścia lat minęło jak... jeden dzień. Ponad miesiąc temu świętowałam okrągła rocznice. Sęk w tym, że o niej zapomniałam.

niedziela, 7 czerwca 2015

Perfumy z okazji dnia seksu / Perfumes for Sex Day

zdjecie coca cola instagram



All pretexts are good to spray yourself with sexy perfumes. Only one thing... What are  „sexy”  perfumes? When I read descriptions of perfumes, almost every scent is described as almost „dripping with sex”, as an aphrodisiac that awakens the senses etc. My opinion is that it often results from the description creator's inability to analyze the scent, as they lack the required tools. The corporate „blueprints” and the unwilingness to stick out also probably is a factor. Everyone writes about sex, as you must act as everyone else.


Każdy pretekst jest dobry, żeby spryskać się seksownymi perfumami. Tylko... Co to takiego „seksowne” perfumy. Kiedy czytam opisy perfum producentów prawie każdy zapach określany jest jako niemal „ociekający seksem”, afrodyzjak pobudzający zmysły itd. Moim zdaniem często wynika to z nieporadności twórców takich opisów, którzy po prostu nie mają odpowiednich narzędzi, żeby przeanalizować zapach i stwierdzić, do jakich potrzeb odbiorcy się on odwołuje. Zapewne też dochodzi tu do głosu korporacyjna sztampa i niechęć do „wychylania się”. Wszyscy piszą o seksie, to inaczej nie wypada.

czwartek, 14 maja 2015

Lilak zwany bzem


Jestem lilakową szczęściara. W mieście, w którym mieszkam rosną na niemal każdym kroku, bo przez lata pełniły funkcje żywopłotów. Wprawdzie coraz częściej przegrywają z nowoczesnością i zastępowane są przez tuje, albo wręcz są masowo wycinane pod nowe inwestycje, takie jak orliki, stadiony i inne cuda wyobraźni prowincjonalnych samorządowców. Na szczęście magia ich woni jest tak silna, że po jakimś czasie wracają i nawet najzatwardzialsi miłośnicy nowoczesności w ogrodzie fundują sobie choćby niewielki krzak tej zwykłej niezwykłej roślinki.

środa, 6 maja 2015

Perfumy konwaliowe


1 maja było święto kwiatka przynoszącego szczęście - konwalii. Dzisiaj katalog dostępnych na naszym rynku perfum z tą nutą. W różnych przedziałach cenowych.

piątek, 1 maja 2015

Konwalie Guerlaina / Guerlain's Lilies-of-the-valley

Zdjęcie z fanepage Guerlaina na Facebooku prezentujące Muguet z 2015 roku

The 1st of May is, in France, the day of the flower that is said to bring luck - lily-of-the-valley. In that day you should get a little bouquet of that flower for luck. Guerlain for a few hundred years proposes perfumes that are good for the holiday.

1 maja to we Francji dzień kwiatka przynoszącego szczęście, czyli konwalii. W tym dniu koniecznie trzeba otrzymać na szczęście bukiecik konwaliowy. Guerlain od kilkunastu lat proponuje  odpowiednie na te okazje perfumy.

wtorek, 28 kwietnia 2015

Ogródek dla każdego!


Dzisiaj kilka słów o ogródkach. Ogródki są niezwykle ważne dla każdego miłośnika zapachów. Zapewne dlatego, ze pojawiła się ciekawa linia perfum  firmy Hermes zwana pieszczotliwie "ogródkami". Określenie to jest niezwykle sympatyczne, pełne, ciepła i na dobre już się przyjęło w środowisku. I zapewne sama będę używać tego określenia. Niemniej jednak jest trochę mylące. Dla Francuza "jardin" to ogród. Pachnący i ozdobny. Skryty za wysokim ogrodzeniem. Najczęściej żywopłotem, bynajmniej nie z tui.   

poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Pachnące zabawki



Co może skusić w perfumerii prawdziwego mężczyznę, który uważa, wystarczą mu własne feromony, które są (a przynajmniej powinny być) przyczyną omdleń i innego otumanienia płci przeciwnej? Oczywiście nie zrobią tego najpiękniejsze nawet zapachy i pełne wdzięku zachwalanie ekspedientek. Wystarczy jednak jeden rzut oka na flakon i nawet najtwardszy macho będzie musiał sięgnąć do portfela...

środa, 22 kwietnia 2015

Czy wszystko już było?


www.facebook/floris.com
Bardzo często jestem pytana, jakie zapachy będą modne w nadchodzącym sezonie. Przed laty odpowiedź była stosunkowo łatwa – sukces jakiegoś nowatorskiego zapachu tworzył wiodący trend nawet na całe lata.

poniedziałek, 6 kwietnia 2015

My battles with enfleurage / Moje boje z enfleurage.


I like the smell of violets, which is why I am eager to test perfumes that use that scent. Some time ago, I analyzed a few of such perfumes available on the market and made a post about them, which is one of the most readed ones on my blog. This means that you also like violets.

Bardzo lubię zapach fiołków, dlatego chętnie  testuję perfumy zawierajace jego woń. Kiedyś przeanalizowałam kilka dostępnych na naszym rynku i napisałam o nich post, który jest jednym z najczęściej czytanych na moim blogu. Stąd wiem, że Wy również bardzo je lubicie. 

wtorek, 31 marca 2015

Enfleurage on a plate / Enfleurage na talerzu


 At the moment I am occupied with the gathering of violets for enfleurage and the preparation of my son for an exam. Soon I will write more on the topic; perhaps even do a video on the subject. The beginnings of enfleurage I described on another blog called Na Ganku

Obecnie zajmuje się zbieraniem fiołków na enfleurage i przygotowywaniem syna do egzaminu szóstoklasistów. Niebawem napisze coś więcej, może nawet zrobię o tym filmik. Początki enfleurage'u opisałam na blogu Na Ganku

środa, 25 marca 2015

Habanita Molinard. Review / Habanita Molinarda. Recenzja




Habanita belongs to those perfumes that shouldn't in any case be rated by the scent of the cap or even a blotter. You have to take a sacrifice and apply it on yourself. The first thing that appears on the blotter is a flat wax note; yet, on the skin, a few moments after using it, the true Habanita is revealed - an unusually harmonious and sensual scent.

Habanita należy do perfum, których w żadnym wypadku nie należy oceniać po zapachu korka czy nawet bloterka. Trzeba się poświęcić i spryskać nimi skórę. Na bloterku na pierwszy plan wysuwa się dość płaska nuta woskowa. Tymczasem na skórze dosłownie w kilka chwil po użyciu ujawnia się prawdziwa Habanita – zapach niezwykle harmonijny, pociągający i zmysłowy.

niedziela, 22 marca 2015

Posłuchać nosa / To listen to a nose

Perfume creators like to complain. They rant that their compositions are a compromise between their dream and the fears of marketers in large cosmetic corporations, who would rather sell refreshed and slightly modified versions of best sellers. They are jealous of famous creators from the first half of the 20th century, that they could perfect one scent for a few years. Today, the process of perfume creation usually lasts a few months. Another irritating thing may be the pressure from accountants, who want to use cheaper synthetic substances that make perfumes have less magic and intriguing unpredictability.



Kreatorzy zapachów lubią narzekać. Żalą się, że ich kompozycje bywają kompromisem pomiędzy ich wizją a strachem pracowników działów marketingu wielkich koncernów kosmetycznych, którzy najchętniej sprzedawaliby odświeżane i w niewielkim stopniu modyfikowane wersje wielkich przebojów. Zazdroszczą słynnym kompozytorom perfum z połowy XX wieku, że jeden zapach mogli doskonalić przez kilka lat. Dzisiaj proces tworzenia pachnidła zwykle trwa kilka miesięcy. Irytujące dla nosów bywają również naciski księgowych, aby stosować tańsze, syntetyczne substancje, które sprawiają, że perfumy mają w sobie coraz mniej magii i intrygującej nieprzewidywalności.

środa, 18 marca 2015

One of my "first perfumes" / Jedne z moich "pierwszych perfum"



Amogst the numerous questions I get from my readers is "What is your first perfume?". I have many such "first perfumes". First perfume that I sniffed, the first one that I applied and instantly overdosed, or the first one that I got for myself to own. I could also show my first branded sample, or my first branded perfume. There are also first perfumes from a lover, but also the first that I bought myself, completely aware.

Wśród licznych pytań, jakie otrzymuję od moich czytelników i miłośników pachnideł jest pytanie o moje pierwsze perfumy. Mam wiele "pierwszych perfum". Pierwsze perfumy jakie powąchałam, pierwsze którymi się psiknęłam i od razu przedawkowałam czy pierwsze jakie dostałam na własność. Mogłabym tez wskazać moje pierwsze markowe próbki, ale tez pierwsze markowe perfumy. Są tez pierwsze perfumy od ukochanej osoby, ale też pierwsze, które kupiłam sobie sama, całkiem świadomie.

poniedziałek, 16 marca 2015

W poszukiwaniu straconego pachnidełka / In search of a lost scent


Many people ask me to find perfumes for them that they loved yet couldn't find on perfume stores. Unfortuately, for a long time, the following marketing strategy was popular: Make buzz, promote intensely, sell quickly and forget. Exceptional perfumes that guaranteed good sales in the next few seasons survived on the market. Out of them, however, few became classic, timeless scents that without advertising for tens of years brought the producer several million dolars of income per year. This method of selling caused the annoyance of many people who thought that they found a scent to be used for the rest of their life, yet it suddenly disappeared from the shelves.


Wiele osób pisze do mnie z prośbą, bym przybliżyła im zapachy, które pokochali, lecz obecnie na próżno ich szukać w perfumeriach. Niestety, przez długie lata wśród producentów perfum modna była strategia marketingowa: zrób szum, ostro promuj, szybko sprzedaj i zapomnij. Na rynku mogły przetrwać zapachy wyjątkowe, które gwarantowały przyzwoitą sprzedaż w kolejnych kilku sezonach. Z nich zaś nieliczne stały się zapachami klasycznymi, ponadczasowymi, które nawet bez reklamy przez dziesięciolecia przynoszą producentowi kilkanaście czy kilkadziesiąt milionów dolarów przychodu rocznie.
Taki sposób sprzedaży perfum wzbudzał irytację wielu osób, które myślały, że znalazły zapach- wizytówkę na całe życie, a tu nagle znikał on z półek w perfumeriach.

poniedziałek, 9 marca 2015

Czego pragną kobiety?

Producenci perfum najwyraźniej doszli do wniosku, że kobietom nie tylko chcą być chłodnymi profesjonalistkami, optymistycznymi dziewczynkami zajadającymi się słodkimi owocami,
czy też nieco rubasznymi miłośniczkami dużych ilości pralinek. W nowych propozycjach firm perfumiarskich pojawiają się wyraziste zapachy, w których wiodącą rolę odgrywają akordy kwiatowe, niosące w sobie wdzięk, nieco romantyczny urok, odrobinę uduchowienia i trochę kokieterii.

sobota, 7 marca 2015

Jak wybierać perfumy na prezent? Nie tylko z okazji Dnia Kobiet....

Niektórzy twierdzą, że dawanie perfum w prezencie jest zbyt ryzykowne, gdyż może się okazać, że obdarowana osoba nie toleruje zapachu. Może się wówczas okazać, że nawet kilkaset złotych ulotniło się z kieszeni bez pozytywnego efektu.

środa, 4 marca 2015

Perfumy mistrzów


Informacje o twórcach perfum pojawiają się dość rzadko. Czyż bowiem poważny doktor chemii w białym fartuchu mieszający tajemnicze mikstury i spisujący na kartce jakieś mało zrozumiane symbole może zachęcić do zakupu pachnidła egzaltowane nastolatki? Z pewnością lepiej zrobi to Paris Hilton czy Kate Moss, których styl życia z pewnością jest mniej nudny. Ludzi o artystycznych ambicjach bardziej będzie przyciągało nazwisko skandalizującego, modnego rzeźbiarza, który zaprojektował flakon, zaś na miłośników luksusu silniejszy wpływ będzie miała prestiżowa marka i... odpowiednio wysoko skalkulowana cena.

poniedziałek, 2 marca 2015

Tajemnice pachnidła w wersji angielskiej / Tajemnice pachnidła in english



Jest już dostępna angielska wersja mojej książki z 2007 roku pt. Tajemnice pachnidła. Można ją kupic na Amazonie. Kosztuje mniej nz 4 dolary, ponieważ jest e-book. Link tutaj

An english version of my book from 2007 called "Tajemnice pachnidła" is available. You can buy it on Amazon. It costs less than 4 dollars, since it is an ebook. Link here

niedziela, 22 lutego 2015

Niebiańska słodycz Angel Thierry'ego Muglera (plus video)



Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku z pewnością mozna określić jako złoty okres perfumiarstwa. To wtedy pojawiły sie i zdobyły popularność takie zapachy jak Cool Water, Tresor i właśnie Angel. Pachnidła już nie zachwycały wonią kwiatów czy delikatnym zapachem skóry. Ich przekaz skierowany był do podświadomości, miał przywoływać przyjemne wspomnienia, pobudzać mniej lub bardziej tłumione pragnienia.

czwartek, 19 lutego 2015

Zagadka ;)

Dawno, dawno temu było sobie księstwo słynące z produkcji magicznych eliksirów. Na obrzeżach tego któlewstwa żył artysta, który miał marzenie. Wymyślił sobie kryształową gwiazdę i chciał zamknąć w niej najlepsze wspomnienie swojego dzieciństwa. Pomyślał, że każdy powinien mieć taką gwiazdę w domu i dzięki niej na nowo przeżywać przyjemne chwile, a może nawet sprezentować ją mamie?

poniedziałek, 16 lutego 2015

Nieprzewidywalne skutki przeziębienia... / Unpredictable results of a cold...


Powyższe zdjęcie jest dla czekających  na filmiki o Angelu i Alienie. Chwilowa, mam nadzieje, utrata węchu i kaszel uniemożliwiają mi  prace. Oczywiście nie próżnuje, dużo czytam. Dotarłam do kilku ciekawych informacji o jednym z twórców Angela. Jest to człowiek tajemniczy i trudno było o nim znaleźć cokolwiek. Ale po dość długim szukaniu trafiłam na jeden jedyny wywiad jakiego udzielił, niestety w języku portugalskim. Z pomocą wujka googla uzyskałam m.in. niesamowite informacje o tym, że prapradziadek tworzył perfumy dla.... Cierpliwości.

The image above is for those who await the videos about Angel and Alien.  Tempoary, I hope, smell loss and coughing makes my work impossible. Obviously I am not slacking off, I read a lot. I found some interesting information about one of Angel's creators.

piątek, 13 lutego 2015

Flakon dla radiowca


Dziś przypada Światowy Dzień Radia z tej okazji chciałabym podziękować wszystkim dziennikarzom radiowym, którzy wspierali mnie w popularyzacji wiedzy o pachnidłach, już od czasu wydania Leksykonu perfum czyli od ponad 15 lat.

środa, 11 lutego 2015

Trwają prace nad filmikiem o "aniołku"

 Tak, jak obiecałam pracuje na filmikiem o Angelu. Za dwa lata aniołek skończy 25 lat, trzeba się więc przyjrzeć mu dokładnie.  Uważam, ze to nie są perfumy to jest zjawisko socjologiczno-historyczne. Ciekawe kto rozpoznaje ten trzeci puszysty element na zdjęciu. Ma silny zwiazek z wonią Angela i często bywa białe.

niedziela, 8 lutego 2015

Perfumy na każdą kieszeń ( video)


Jakiś czas temu wpadł w moje ręce poradnik  o winach Kevina Zraly'ego, w którym autor powiedział bardzo ciekawe zdanie o tym , ze jego książka jest dla tych którzy chcą kupić dobre wino w cenie do 50 dolarów, bo ci którzy chcą kupić droższe wina bez trudu znajda fachową pomoc w każdym sklepie z winami.

czwartek, 5 lutego 2015

Moje ulubione perfumy (Video) My favourite perfumes (video)


Często jestem pytana o moje ulubione perfumy. Jest ich wiele. Łatwiej byłoby wymienić te, których nie lubię. Ale nie robię tego, żeby nikogo nie urazić, bo jak wiadomo perfumy zwykle obdarzamy silnym uczuciem. Poza tym o gustach lepiej nie dyskutować.

środa, 4 lutego 2015

Idą kwiaty!


zdj.www.fragrance.org
Kiedy Estee Lauder szykuje kwiatową, limitowaną edycję kultowego amerykańskiego zapachu Pleasures, to zawsze coś znaczy. Czyżby spełniły się głębokie i skryte marzenia perfumiarzy o tym, żeby owocowy trend zwany przez nich żartobliwie "frutti" wreszcie się skończył? Myślę, ze zanim odtrąbimy jego odwrót długo jeszcze trzeba będzie inhalowac się zapachami żelków czy karmelizowanych owoców.

wtorek, 3 lutego 2015

Kopiowany, znaczy wielki

Kopiowanie zapachu słynnych perfum ma długą tradycję i, wbrew pozorom, wcale nie jest to działalność zarezerwowana dla bezwzględnych piratów. Guerlain do stworzenia Mitsouko wykorzystał Chypre Coty'ego, zaś jego Shalimar stał się bazą dla większości kompozycji orientalno-słodkich. Dzisiaj w ofercie wielu uznanych producentów znajdują się klony takich pachnideł jak Angel Muglera czy L'eau d'Issey Miyake. Zapach nie jest objęty ochroną prawa autorskiego z prostego powodu – podobne wonie można uzyskać przeróżnymi sposobami. Markowe perfumy różnią się za to zdecydowanie nazwami i formą opakowania, co najwyżej kolor esencji zapachowej pozwala sugerować do jakiej rodziny zapach może przynależeć.

poniedziałek, 2 lutego 2015

Jak zdobyć serce faceta przy pomocy perfum

www.tomford.com

Tak się jakoś przyjęło, ze perfumom powszechnie przypisuje się cechę zwiększania atrakcyjności seksualnej. Ten stereotyp jest zresztą z dużym samozaparciem powielany przez producentów pachnideł, którzy w reklamach perfum bombardują nas erotycznymi wizjami. Co tam zresztą reklamy, spójrzmy na film „Pachnidło”. Są w nim sceny, w których zapach wprawia tłum w seksualny trans.

Perfumy 2014 roku wg uczestników mojego konkursu


W ostatnim konkursie prosiłam Was o wskazanie najważniejszego zapachu 2014 (dla mnie zapach to perfumy, jak się okazuje). Na szczęście wykazaliście inteligencją i znajomościa mojego toku myślenia i ... wskazaliście perfumy. Oto one. Przy robieniu tego zestawiania korzystałam z portalu Fragrantica.  Zachęcam Was do zaglądania tam i na jego polską wersję Fragrantica .pl

piątek, 30 stycznia 2015

Świat zapachowych iluzji

Perfumiarze od wieków próbują oszukać ludzki zmysł powonienia. Początkowo jedynie tłumili nieprzyjemne wonie np. prymitywnie wyprawionych skór czy też... nóg króla Ludwika XIV, których zapach, według legendy, był przyczyną licznych omdleń. Dzisiaj coraz częściej naśladują naturalne aromaty.

środa, 28 stycznia 2015

Kilka porad dla przyszłych kolekcjonerów plus filmik


Flakony perfum są coraz bardziej wyszukane. Dlatego nie brakuje ludzi, którzy niechętnie się ich pozbywają. Do tego często można spotkać ludzi, którzy mają zacięcie kolekcjonerskie. Czasem są to całe rodziny, bo taka pasja bywa zaraźliwa. W Krakowie jest znana kolekcjonerska rodzina Państwa Sosenków. Najmłodsze pokolenia też zaraziły się tą pasją. Jedna z córek zbiera pióra, a druga flakony po perfumach.